Bartın Promosyon

Bartın Promosyon
tarafından

Bartın Promosyon

Soru: Satışları artırmak ve gelecekteki müşteri tabanınızı oluşturmak için mevcut müşteri tabanınızı nasıl kullanabilirim? Cevap: Bartın promosyon ürünleri en uygun maliyetli reklam biçimini kullanarak!

Mevcut müşterilerinize Bartın promosyon ürünleri göndererek onlarla uzun vadeli ilişkiler kuracaksınız. Mevcut müşterilerinizden ağız reklamıyla yeni müşteriler oluşturarak bunları teslim edeceksiniz. Birini belirli bir ürün veya hizmet satın aldığında ücretsiz olarak vermek ve bunları kullanarak mevcut müşterilerin geri dönüş ziyaretlerini artıracağınız için satışları artıracaksınız.

Burada, mevcut bir müşteriye “promosyon” vermenin sadece bunu yapabileceği bir senaryo var. Bir araç kiralama dükkanı sahip olursunuz, yılın başlangıcıdır ve yeni yıla patlama ile başlamak istiyorsanız. Mağazanıza gelen her müşteriye, “Y” ürününde Ocak özel (veya hediye etmek istediğiniz herhangi bir tür) sahip olduğunuzu söylüyorsunuz (bu, sunduğunuz hedef bir üründür, popüler bir üründür, pahalı değil ya da yıl boyunca birkaç kez paçavra paketi, pil paketleri, otomatik hava spreyi veya hatta belirli bir miktar para harcadıklarında satın alabilecekleri bir şey seçerseniz). Müşterilerinize, yapılan her işlemle ücretsiz bir hediye sunduğunuzu bildirin. Şimdi o müşteri bu ürünü satın aldığında veya belirli bir miktarda harcadığında, iş adınız ve logonuzun üzerinde bulunan geçerli Bartın promosyon takvimiyle birlikte ücretsiz bir katlanabilir takvim alacaksınız.

İlk olarak, müşterinize bir promosyon Bartın ürün veya hizmet satın almanız ya da mağazanıza girdiklerinde orijinal listesinde olmayan biraz daha fazla para harcamanızı sağlıyorsunuz. Bu, bir “yukarı sat” oluşturdu ve bunu müşterinize baskı yapmadan başarmışsınızdır.

Promosyon Bartın

İkinci olarak, yarış sezonunun geri kalanı için müşteriniz için tekrar kullanılabilir bir Bartın promosyon ürünü verdiniz ve birçok durumda yarış sezonunda olduğu kadar kullanabilecekleri bir şey daha da uzundu. Bu, müşterinizin ve muhtemelen diğer potansiyel müşterilerinizin takvim her kullandıklarında işletme adınızı ve logosunu görmeleri anlamına gelir.

bartın promosyon

Üçüncüsü, artık mağazanıza bir sonraki ziyaretinizde yeni bir promosyon Bartın hediye alabileceklerini düşünen bir müşteriniz var ve kendilerine ekstra bir hediye almak ya da vermek için bir arkadaş ya da aile üyesi bile getirebilirler. başkası. Bu, “Şubat Özel”, Sevgililer Günleri Özel, ya da sunmak istediğiniz her fırsat için şimdiye kadar verdiğiniz bir Bartın promosyon ürünü olacaktır. Müşteriler, özellikle mağazanızdan ilk etapta bir şeyler satın almayı planladıklarında, ücretsiz şeyler almayı severler. Bu, mevcut müşterilerinizden “tekrar iş” yaratmanıza yardımcı olur.

Bartın Promosyon Firmaları

İşte yukarıdaki senaryonun sizin ikinci bölümünüz. Pazar sabahı ve müşteriniz büyük takvim yarışına hazırlanıyor. Barbekü, soğukkanlılığıyla soğukkanlılığınız var, teşekkürler, arkadaşları da yeni geldi. Müşterinizin Bartın promosyon için dikkat çekici özelliklerinden biri, katlanabilir serin bir bardak sporudur. İşte o zaman, “Hey, nereden buldun, nasıl alabilirim?” Diye sorarlar. Müşteriniz daha sonra “satın aldığımda (işletme adı) ‘nı ücretsiz aldım (ürün X veya hizmet X)” ile yanıt verir “. Az önce ne oldu?

Şu anki müşteri, potansiyel yeni bir müşteriye işiniz için ücretsiz “sözlü reklamcılık” verdi, bu da işiniz tarafından durdurulacak ve bir sonraki yarış partisi için ücretsiz bir takvim alabiliyor olacak. Artık iki müşteriyi “sattı” halde sattınız, muhtemelen daha fazla bedava “sözlü reklamcılık” yarattı ve yeni müşteri kazanmanıza yardımcı olacak yeni bir müşteri yakaladınız. Ve süreç devam ediyor ve devam ediyor. Bu, verdiğiniz tek bir Bartın promosyon ürünü ile gerçekleşebilecek birçok senaryonun yalnızca biridir.


Önerilen Mesajlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir